12 kroków do otworzenia własnego biznesu – część I

W tym artykule przedstawię Ci pierwsze 3 z 12 kroków do udanego otworzenia własnego biznesu. Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z przeprowadzeniem analizy rynku i konkurencji, stworzenia strategii działania i napisania biznes planu.

Własna firma nie kończy się na wynajęciu lokalu, zakupie towaru, otworzeniu drzwi i czekaniu aż klienci przyjdą i coś kupią. Przeczytaj poniższy poradnik, który krok po kroku wyjaśni Ci jak rozpocząć działalność gospodarczą?

Krok 1: Szansa na biznes

Pierwszym krokiem w planowaniu dochodowego biznesu jest znalezienie możliwości biznesowych (zanim wybierzesz pomysł na biznes). Szansą na biznes mogą być trendy biznesowe w przemyśle lub rosnące problemy. Pamiętaj o tym, że większość osób szuka możliwości . . . rozwiązania swoich PROBLEMÓW.

Można wyróżnić cztery sposoby znalezienia szansy na biznes:

 1. Trendy, czyli to czego ludzie potrzebuję teraz i w przeciągu kilku najbliższych lat. Na przykład:
  • Niedobór zasobów naturalnych i energii;
  • Nowe technologie,
  • Gospodarka odpadami i recykling,
  • Zdrowie, rozrywka  i rekreacja,
  • Globalizacja rynków i handel międzynarodowy,
 2. Internet, na przykład:
  • Szans na biznes możesz szukać w Internecie, wpisując frazy „pomysł na biznes” lub bardziej uściślając „pomysł na biznes w Internecie„,
  • Możesz również poszukać na forach internetowych, jednak bądź ostrożny do reklamowanych pomysłów na biznes na sprzedaż,
 3. Kontakty osobiste, na przykład:
  • Rozmawiaj ze znajomymi o pomysłach, możecie zrobić nawet „burzę mózgów”,
  • Porozmawiaj z osobami, które już prowadzą firmę jakie mają problemy – może wpadniesz na pomysł i zostaniesz dostawcą usług lub towarów dla firm,
 4. Problemy w Twoim mieście, znajdź problem jaki może dotyczyć miejscowości, w której mieszkasz i spróbuj go rozwiązać, na przykład:
  • duży ruch na drogach, sprzedaż ciepłych posiłków/napojów na zasadzie obsługi typu „Drive” (jak McDrive), sprzedaż płyt z muzyką relaksacyjną lub gazet, czasopism,
  • duża ilość śmieci na ulicach, osiedlach, może być okazją do założenia własnej firmy sprzątającej.

Krok 2. Pomysł na biznes

jak otworzyć firmę

Drugim krokiem jest zdefiniowanie pomysłu na biznes, który wykorzystuje szansę, ale również takiego, który będzie Cię interesował i będzie na miarę Twoich możliwości. Podczas tej czynności skup się na tym jaką przewagę konkurencyjną daje Ci pomysł na biznes. Jaki element decyduje o tym, że klienci będą kupować u Ciebie, a nie u konkurencji?

Podczas generowania pomysłu na biznes możesz skupić się na dostarczaniu produktów posiadających unikalne cechy bądź sprzedawać pewne produkty po bardzo niskich cenach, aby przyciągnąć do siebie dużą liczbę klientów. Cechą wyróżniającą produkt może być opakowanie, cechy i zalety produkt, forma dystrybucji czy większe korzyści dla klienta.

Dla osób mających problem ze znalezieniem pomysłu na interes została sporządzona baza pomysłów na biznes.

Krok 3. Analiza realizacji pomysłu na biznes

Trzecim krokiem do otworzenia własnej działalności gospodarczej jest analiza pomysłu (pomysłów) na biznes. Czynniki, które należy uwzględnić podczas tej analizy to:

 1. Otoczenie zewnętrzne,
  Środowisko w jakim przedsiębiorstwo będzie funkcjonować powinno być „przyjazne”. Przeprowadzając analizę otoczenia zewnętrznego należy uwzględnić czynniki: ekonomiczne (wysokość inflacji, dostęp do kredytów firmowych, dotacje dla firm), prawne (regulacje prawne, zezwolenia, licencje), technologiczne (dostęp do nowych technologii, dostęp do infrastruktury teleinformatycznej), społeczne (demografia społeczeństwa, średnia wysokość zarobków).
 2. Konkurencja,
  W tej część należy sprawdzić czy istnieje konkurencja dla Twojego pomysłu. Czasem może się okazać, że mimo braku konkurencji pomysł nie jest atrakcyjny dlatego że po prostu nie ma żadnego zainteresowania lub realizacja pomysłu jest zbyt trudna lub kosztowna. Potencjalną liczbę konkurentów możesz sprawdzić w Internecie, Panoramie Firm lub w różnego rodzajach katalogach firm. Jeśli będziesz posiadał dane o potencjalnej konkurencji sprawdź jako tajemniczy klient w jaki sposób ta firma świadczy usługi lub sprzedaje towary. Sprawdź poziom cen, jakość obsługi oraz pozostałe wady i zalety firmy.
 3. Trendy,
  Zbadaj czy popyt na Twoje produkty i usługi będzie rósł czy malał w następnych latach, czy przypadkiem sektor chyli się ku upadkowi. Możesz to sprawdzić za pomocą Internetu lub w czasopismach specjalistycznych.

Dzięki przeprowadzeniu analizy pomysłu możesz się dowiedzieć czy planowany biznes będzie opłacalny.

Umieszczono w: Biznes plan, Planowanie biznesu Tagi: , , , , , ,

You might like:

Jak planować w biznesie? Jak planować w biznesie?
Historia biznesu Historia biznesu
Start własnej firmy – o czym pamiętać? Start własnej firmy – o czym pamiętać?
Od pomysłu do sprzedaży serwisu internetowego – krótka historia Pyszne.pl Od pomysłu do sprzedaży serwisu internetowego – krótka historia Pyszne.pl

3 odpowiedzi to "12 kroków do otworzenia własnego biznesu – część I"

 1. Wostok pisze:

  Po pierwsze trzeba chcieć. Ja miałem dosc siedzenia w firmie i pracowania na kogos, wiec poszedłem na swoje – otwieram myjnie parowa. Mam już sprzęt, mam chemię Premo, teraz czekam na zamkniecie kwestii formalnych i startuje.

 2. tu pisze:

  Aby więcej takich informacji

 3. Aniela pisze:

  Świetna strona! bardzo pomocne rady i wskazówki.

Zostaw komentarz

Submit Comment

CommentLuv badge

© 2015 Zaplanuj Biznes. Wszelkie prawa zastrzeżone. XHTML / CSSPoprawne.